bili obrazDvojice vynikajících výtvarníků a bývalých spolužáků z AVU se odkazuje k básni Jiřího Ortena z počátku nacistické okupace. V galerii Michals Collection výstava probíhá do 19. ledna 2018. Reflektuje souvislosti bolestné historie s dramatem současnosti. Barbora Bálková a Pavel Vašíček esteticky hodnotnými díly vědomě komunikují hlubší obsah. Kurátorkou je Rea Michalová, vernisáž hrou na trubku doprovodil fenomenální hudebník Patrik Pelauch.Dvojice vynikajících výtvarníků a bývalých spolužáků z AVU se odkazuje k básni Jiřího Ortena z počátku nacistické okupace. V galerii Michals Collection výstava probíhá do 19. ledna 2018. Reflektuje souvislosti bolestné historie s dramatem současnosti. Barbora Bálková a Pavel Vašíček esteticky hodnotnými díly vědomě komunikují hlubší obsah. Kurátorkou je Rea Michalová, vernisáž hrou na trubku doprovodil fenomenální hudebník Patrik Pelauch.

IMG 20171213 182310Společně s kurátorkou Reou Michalovou promýšleli výstavu tři roky. “Díla obou autorů jsou pozoruhodně obtěžkána předmětností a významy, dokáží jistou formou magičnosti vyvolat mimořádně silné dojmy. Stávají se místem, ve kterém se koncentruje smysl.” uvedla Rea Michalová.

Název výstavy odkazuje na báseň Jiřího Ortena, která vznikla 78 let před vernisáží dne 12. 12. 1939. V atmosféře okupace se dotkla témat lásky, smrti a zachování lidství. “Báseň mluví za naši práci. To co se po jejím vzniku odehrávalo nám přišlo dostatečně výmluvné a silné i jako poučení pro dnešní dobu,” řekla Barbora Bálková.

Barbora Bálková (* 4. března 1978) na AVU prošla ateliéry vizuální komunikace Jiřího Davida, malby Vladimíra Skrepla a nových médií Veroniky Bromové. Vytváří malby, kresby, fotografie a objekty. Kriticky se vyjadřuje proti nedostatku humanity. Instalace Blues jatečného skotu je mementem drastických podmínek ve velkochovech. 

Pavel Vašíček (* 7. února 1979) absolvoval ateliér hyperrealistické malby profesora Zdeňka Berana. Ve svých obrazech spojuje racionalitu a představivost. Plátno Vědomí zpracovává transformaci života a smrti. Obraz Donalda Trumpa s Mickymausem v měsíční krajině reflektuje téma demagogie a moci.

Galerie Michals Collection se nachází na starém městě pražském v ulici Husova 13. Otevřeno je od pondělí do pátku mezi 12 a 18 hodinou.

Ta strašná bezmocnost zmocnit se malování,

jež padá na plátna.

A je jak bílý sníh, jenž neví, neví ani

proč padat má!