Pod pseudonymem Fotograf bez talentu vystupuje autor fotografií iráckých dětí v uprchlickém táboře. Jeho snímky jsou prodejné po třech tisících korunách a výtěžek je určen humanitární organizaci Adra, která je využije právě ve prospěch dětí z válečných oblastí. Vernisáže se zúčastnily válečné reportérky Markéta Kutilová, Lenka Klicperová a Jana Andert.

IMG 20180617 135322

Z cyklu fotografií bude vydána stejnojmenná kniha, jejíž výtěžek je rovněž určen humanitární organizaci Adra. Její vydání bude možné v následujících dnech podpořit v crowfoundingové kampani na webu Hithit.

“Válka není inspirativní, ale s ohledem na to, jaké životy ti lidé žijí, tak si můžeme začít víc vážit toho, co máme my. Kdyby já sám byl postižený válkou, tak bych byl vděčný každému, kdo je ochotný jen trochu pomoci třeba jen jedinému člověku,” říká Fotograf bez talentu.

Často vážně handicapované děti utrpěly zranění jako oběti teroristů, kteří bomby vkládali do plyšových zvířátek. Z iráckých území okupovaných Islámským státem uprchlo přes pět milionů lidí, zpět se zatím vrátilo jen na dva miliony. Mnoho jich žije v nevyhovujících hygienických podmínkách uprchlických táborů. Ortopedické protézy jsou pro rodiny dětí s amputovanými končetinami těžko dostupné.

Mnoho podobných zkušeností přišla potvrdit také trojice válečných reportérek. Jana Andert si prošla osmiměsíčním peklem v prvních liniích bitvy o Mosul. Nevyužila spolupráce s BBC či CNN, protože nechtěla být omezována bezpečnostními pravidly. V současnosti z této zkušenosti připravuje celovečerní film. Markéta Kutilová a Lenka Klicperová spolupracují na reportážích ze Sýrie, vydaly knihu Islámskému státu na dostřel a založily sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani.