vize duchodcePo dlouhých desetiletích komunistické totality a divokého kapitalismu se můžeme vážně zamýšlet nad konceptem městského veřejného prostoru. Všudypřítomný automobilismus musí ustoupit životním potřebám obyvatel. Jak udělat z hlučné a smradlavé dálnice město pro život se můžete inspirovat do 22. září v galerii Kvalitář na Senovážném náměstí.
Po dlouhých desetiletích komunistické totality a divokého kapitalismu se můžeme vážně zamýšlet nad konceptem městského veřejného prostoru. Všudypřítomný automobilismus musí ustoupit životním potřebám obyvatel. Jak udělat z hlučné a smradlavé dálnice město pro život se můžete inspirovat do 22. září v galerii Kvalitář na Senovážném náměstí.

Galerie Kvalitář se zaměřuje na design a výtvarné umění, ale jednou do roka zařazuje i výstavu architektonickou. Ta současná vznikla ve spolupráci s Centrem pro středoevropskou architekturu CCEA. Cílem je představit 55 projektů urbanistických řešení různých světových měst. “Zahájení výstavy je úžasně načasované. My se už asi deset let věnujeme problému pražské magistrály a právě včera rada města odsouhlasila, že se konečně bude měnit na bulvár a začne se tak více podobat městskému prostředí než dálnici,” uvedla teoretička architektury Yvette Vašourková.

Martin Kindernay se věnuje různým formám znečištění ve městech. Vytvořil přístroj, který při procházení ulicemi zaznamenává míru hluku a z toho vznikají mapy zvukového znečištění. V letošním červnu realizoval uměleckou intervenci na náměstí I. P. Pavlova, kde po celé odpoledne probíhala módní přehlídka a modelky se proplétaly mezi záplavou aut. Paradoxem je, že v prostoru magistrály na muzeem se pohybuje více chodců než aut, ale přesto je celé území zcela podřízeno automobilové dopravě. Další informace na webu magistrala.eu.

Zatímco české prostředí vybízí zejména ke kritice, ze zahraničí můžeme najít mnoho kvalitních příkladů a těm je výstava věnována zejména. Ve videoprojekcích jsou prezentovány projekty jako Eco Boulevard v Madridu, chytré zahrady v Barceloně nebo vytváření komunit ve Vídni. Katalog těchto příkladů je možné stáhnout na www.activepublicspace.org.

Třešničkou na dortu vernisáže dne 30. srpna bylo vystoupení improvizujících hudebníků, kteří reagovali na přímý přenos hluku z pražské magistrály. Ukázku najdete ve videu pod článkem.