Jan Kavan Nepravděpodobný realismus IINa vernisáži výstavy Nepravděpodobný realismus II. zazněla hudba na nepravděpodobné nástroje v podání manželů Krčkových a jejich dcery. “Nepravděpodobností realismu se snad dá vyjádřit podobenství o chaosu naší doby,” uvádí Jan Kavan. Pokud se něco nenadálého nestane, tak výstava potrvá pravděpodobně do 13. srpna 2017.
Na vernisáži výstavy Nepravděpodobný realismus II. zazněla hudba na nepravděpodobné nástroje v podání manželů Krčkových a jejich dcery. “Nepravděpodobností realismu se snad dá vyjádřit podobenství o chaosu naší doby,” uvádí Jan Kavan. Pokud se něco nenadálého nestane, tak výstava potrvá pravděpodobně do 13. srpna 2017.

Autor považuje název výstavy zároveň za svou osobní značku pro dílo, které vypadá realisticky, ale je nesrozumitelné jako tomu bývá u abstrakce. “K výkladu díla se můžeme stavět vážně či na přání autora lehkovážně. Nepochybně je obhajobou působivé tělesnosti, kterou dokáže uplatnit s anatomickou přesností. Jedna z nepravděpodobností může být dána prázdným prostorem, kde jeho postavy plují jako vesmírem. Vyvolávají spleť představ a svou roli sehrává i jistý díl ironie,” uvedla kurátorka Milena Klasová.

První výstava Nepravděpodobný realismus probíhala u příležitosti autorových šedesátin v roce 2007 rovněž v galerii Hollar.
“Každá výstava přináší bilancování a pochybnosti co jsem to vlastně celé ty roky dělal, zda to má smyl a jestli to bude někoho zajímat,”
říká skromně Jan Kavan.

V rámci doprovodného programu se 27. července v 17 hodin uskuteční setkání s autorem spojené s řízenou degustací vín.

Výstava je prodejní. Katalog k výstavě se dá pořídit za 200 korun. Nabídku Jana Kavana a dalších desítek umělců najdete také v e-shopu galerie

Kavan Jan

 

Jan Kavan se narodil 8. března 1947 ve Zlíně a dětství prožil v pražských Holešovicích. V roce 1966 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a v roce 1972 Vysokou uměleckoprůmyslovou školu, byl žákem Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře. Věnuje se kresbě, umělecké grafice, navrhování známek a ex-libris. Žije v Praze Tróji, kde je také kurátorem Galerie u lávky.