umprum winternitzova vila ceskegalerie2aTzv. klauzury, semestrální práce studentů čtyř ateliérů architektury, jsou obsahem výstavy Architektura na UMPRUM. Vysoká škola umělecko-průmyslová uzavřela dohodu o spolupráci s majiteli funkcionalistické vily na Smíchově. Kromě pravidelných prezentací studentů tak vznikne i nová publikace a v zahradě se objeví umělecké objekty.
Tzv. klauzury, semestrální práce studentů čtyř ateliérů architektury, jsou obsahem výstavy Architektura na UMPRUM. Vysoká škola umělecko-průmyslová uzavřela dohodu o spolupráci s majiteli funkcionalistické vily na Smíchově. Kromě pravidelných prezentací studentů tak do budoucna vznikne i nová publikace a v zahradě se objeví umělecké objekty.

IMG 20180202 183044Winternitzovu vilu nechal v roce 1932 postavit pradědeček současného majitele. Jejími autory jsou architekti Adolf Loos a Karel Lhota. Po devíti letech však musela rodina kvůli židovskému původu svůj domov opustit, muži zemřeli v Osvětimi. Dalších skoro padesát let v budově sídlila mateřská školka. V restituci rodina získala dům zpět a nechala jej opravit do původní podoby. Od jara 2017 slouží tato kulturní památka jako galerie a prostor společenských akcí pod vedením Davida Cysaře.

Vzhledem k architektonické hodnotě bylo uzavřeno memorandum o spolupráci s Vysokou školou umělecko-průmyslovou a její studenti ateliérů architektury zde budou pravidelně dvakrát do roka vystavovat. Katedra volného umění najde místo pro instalace v zahradě. Teoretické obory se zase budou zabývat mapováním unikátní stavby. Studenti a zaměstnanci UMPRUMu mají trvale přístup do expozice zdarma. Na počátku jednání o memorandu byl za stranu školy její prorektor Jiří Pelcl.

Vystavené práce, tzv. klauzury či výstavní díla studentů, jsou výběrem z prezentace čtyř ateliérů architektury na UMPRUM.  “Mají potvrdit talent, se kterým byli na školu přijati a schopnost s ním zacházet. Každý semestr vznikne asi padesát těchto prací a hodnotí je komise čtyř ateliérů,” přiblížil akademický architekt a kurátor Bohumil Chalupníček. Produkce výstavy se ujala Elena Fialková, která loni s diplomovou prací Redefinice Pražského hradu získala Cenu Hlávkovy nadace. Hala je vyhrazena pro představení vysoké školy a z bývalého sklepa je vytvořený kinosál s projekcí. První patro zaujímají například modely návrhů na pavilon pro Slovanskou epopej.

Studenti kateder teorie a dějin moderního a současného umění, architektury, fotografie a grafického designu nyní spolupracují na společném projektu.  Výsledkem bude šedesátistránková publikace o historii vily a rodiny Winternitzových, objektu a jeho architektech. “Budeme řešit také stylové zařazení, zda můžeme mluvit o funkcionalismu, purismu či art deco. Také urbanistický kontext okolí a přehodnotíme podíl autorství obou architektů,” uvedla studentka Nikol Vlčková. Soubor fotografických pohledů vilou zpracoval Matěj Kos, okolí budovy pak Libor Galia. Axonomické 3D modely vytvořil Martin Pertl. Grafiku zpracovává student ateliéru Grafický design a vizuální komunikace Michael Veltruský. Průvodce vyjde v českém a anglickém jazyce letos na podzim v nakladatelství UMPRUM.

 

Vernisáž 3. února 2018 

Fotogalerie: