sbirka rospustile magieV přízemí budovy Sovových mlýnů byla 9. prosince otevřena výstava průřezem díla Jaroslava Vožniaka. Soubor vytvořil autorův kamarád Jiří Kohoutek. Malby a asambláže s prvky surealismu a popartu budou vystaveny do 4. března 2018. Muzeum Kampa jako současný majitel sbírky je hodlá dále zapůjčovat k veřejným účelům.
V přízemí budovy Sovových mlýnů byla 9. prosince otevřena výstava průřezem díla Jaroslava Vožniaka. Soubor vytvořil autorův kamarád Jiří Kohoutek. Malby a asambláže s prvky surealismu a popartu budou vystaveny do 4. března 2018. Muzeum Kampa jako současný majitel sbírky je hodlá dále zapůjčovat k veřejným účelům.

IMG 20171208 193942Byl vášnivým sběratelem starožitností, podivností a ztracených předmětů, kterým ve svém díle vkládal nový význam. “Byl to hravý mystifikátor a fantasta, který přetvářel svět do své nové reality. Většina vystavených děl ještě nikdy nebyla prezentovaná,” říká kurátorka Petra Patlechová. Ta spolupracuje s Muzeem Kampa již od studií a Vožniak je její první výstava.

Na vystavené sbírce má zásadní zásluhu Jiří Kohoutek, který byl autorovým kamarádem a současně ředitelem středočeské galerie. Před několika lety se rozhodl za symbolickou cenu sbírku sedmdesáti kusů přenechat Muzeu Kampa. “Stal se tak po Medě Mládkové naším největším donátorem a my tento soubor nazýváme Kohoutkovou sbírkou,” uvedl předseda správní rady muzea Jiří Pospíšil.

Jaroslav Vožniak se narodil 26. dubna 1933 v Suchodole u Příbrami. Vyučil se reprodukčním litografem a poté studoval na vysoké škole uměleckoprůmyslové a Akademii výtvarných umění. Je známý zejména asamblážemi, někdy se surrealistickými prvky či zdobenými rámy. Realizoval se také v západní vlně pop-artu, ale vždy si zachovával osobitý styl. Byl přirovnáván i k manýrismu období Rudolfa II. V roce 1969 vystavoval ve Stockholmu. Je zastoupen ve sbírkách předních českých galerií. Uplatnil se také jako scénograf. Tvořil téměř do konce života a zemřel 12. května 2005.

 Video z vernisáže 8. 12. 2017

Fotogalerie z výstavy Jaroslav Vožniak