rock cafe pavilon 15 uvodniGalerie nejstaršího pražského klubu Rock Café na Národní třídě zahájila výstavu obrazů pacientů Psychiatrické nemocnice Bohnice. Účastníci muzikoterapie se tam pro hudbu nadchli natolik, že začali vytvářet plakáty oblíbeným interpretům. Vernisáž doprovodil multižánrový program a výstava potrvá do konce ledna 2018.

Galerie nejstaršího pražského klubu Rock Café na Národní třídě zahájila výstavu obrazů pacientů Psychiatrické nemocnice Bohnice. Účastníci muzikoterapie se tam pro hudbu nadchli natolik, že začali vytvářet plakáty oblíbeným interpretům. Vernisáž doprovodil multižánrový program a výstava potrvá do konce ledna 2018.

IMG 20180108 192307Vystavené práce představují jeden rok života a léčby a původně sloužily pro výzdobu sálu pravidelných středečních muzikoterapií. Podílelo se na nich na třicet lidí. “Převážná část z nich malovala naposledy na základní škole, ale našli odvahu a zkusili to znovu. Tím, že jsou použity různé techniky a rukopisy pacientů s různými diagnózami, staly se velkým uměleckým dílem,” říká terapeutka Kateřina Nováková.

Vernisáž proběhla 8. ledna 2018 s doprovodem veršů Pavla Černého a hudby Jiřího Šámala. Následoval koncert skupiny Poslední večeře a Inženýra Vladimíra a promítání z festivalu Babí léto.

Hudba stimuluje emoce i tělesné funkce a může přispět ke zmírnění bolesti. Má široké uplatnění jako terapeutický prostředek od autismu po závislosti. Za hlavní přednost se považuje, že hudba může pronikat do hlubších vrstev osobnosti než mluvené slovo. V historii je muzikoterapie popsána již ve Starém zákoně, kde David léčil deprese hrou na harfu.

Psychiatrická nemocnice Bohnice zařazuje hudbu do léčebných programů i veřejných akcí. Kromě známého festivalu Mezi ploty jsou to i komorní koncerty v kostele svatého Václava či alternativní směry v klubu V. kolona. Pro pacienty je určen pravidelný Hudební koutek, kde objevují své vlohy.