proti vyclenovani romskych detiKolektivní projekt umělců z Albánie, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Česka se uskutečňuje deset let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který uznal stížnost osmnácti romských děti na neoprávněné zařazení do zvláštní školy. Segregace etnické menšiny bohužel trvá. Výstavu v Galerii Akademie výtvarných umění můžete navštívit do 30 listopadu 2017.
Kolektivní projekt umělců z Albánie, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Česka se uskutečňuje deset let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který uznal stížnost osmnácti romských děti na neoprávněné zařazení do zvláštní školy. Segregace etnické menšiny bohužel trvá. Výstavu v Galerii Akademie výtvarných umění můžete navštívit do 30 listopadu 2017.

IMG 20171113 183944Robert Gabris žije na Slovensku a v Rakousku. Uvádí, že stejně jako mnoho jiných mladých Romů neustále hledá svoji identitu. Připravil tři obrazy v nichž zpracovává své vzpomínky na dětství, věnuje se konfliktu mezi dětmi a pedagogy.

Emília Rigová se narodila v roce 1980. Vyučuje na univerzitě v Bánské Štiavnici multimédia a intermédia. Záznam z performance v roce 2012 poukazuje na vyloučenost ghetta.

Csaba Nemes zachytil na pět a dvaceti kresbách událost z roku 2011, kdy maďarskou převážně romskou obec terorizovala skupina polovojenských extrémistů. Přednáší na akademii umění v Pésci.

Umělecká skupina Roman Kale Panthera reaguje na protiromské neonacistické akce, upozorňuje na tragédii romského holocaustu v Čechách. Videozáznam představuje performanci ve městě Duchcov, které svým občanům přikazuje, kde si smějí sednout na veřejném prostranství.

Sead Kazanxhiu se narodil v roce 1987 v albánském Fieru. Malířství vystudoval v Praze. V instalaci “Domečku, sladký domov” upozorňuje na bytovou situaci Romů ve světě. Na mapě jsou zabodnuta lízátka ve tvaru domu.

Tamara Moyzes je slovensko izraelská umělkyně, nyní žijící v Praze. Kromě vlastní instalace poukazující na nesmyslnost eugeniky je také kurátorkou výstavy.

David Tišer vystudoval romisticku na Univerzitě Karlově. Je prvním LGBT romským aktivistou a také je členem Výboru pro lidská práva sexuálních menšin. Působí také jako herec, scénárista a režizér. Na výstavě představuje svůj film Bastardi.

 
Video se sestřihem vernisáže a performance: