dyslexieDům u kamenného zvonu na Staroměstském náměstí se 9. září mezi 10 a 18 hodinou stane dějištěm osmého ročníku Dne dyslexie. Můžete se seznámit s umělci, kteří navzdory poruše dokázali vystudovat a vynikajícím způsobem uspět. Bude tu příležitost společně s nimi tvořit nebo se o tématu dozvědět od odborníků.

Dům u kamenného zvonu na Staroměstském náměstí se 9. září mezi 10 a 18 hodinou stane dějištěm osmého ročníku Dne dyslexie. Můžete se seznámit s umělci, kteří navzdory poruše dokázali vystudovat a vynikajícím způsobem uspět. Bude tu příležitost společně s nimi tvořit nebo se o tématu dozvědět od odborníků.nahled dys 2017 ok Ok

“Každý má právo na to být dokonalý a respektovaný, rozvíjet se v tom co mu jde či v čem vyniká a nezaslouží si odsouzení společnosti kvůli špatnému vyjadřovaní v psaní, čtení či počítaní,” uvádějí organizátoři akce. Kompletní program a mnoho dalších informací najdete na stránkách spolku DYS - Umění a věda na podporu dyslektickým dětem.  

Den dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková a letos se rozhodla přizvat k účasti zejména návštěvníky, kteří o problematice nemají žádné vědomosti. „Již několik let je mým snem přenést Den Dyslexie do terénu, do veřejného prostoru a vyvolat diskuzi na téma dyslexie,” říká. Proto 5. září na pražském Andělu hovořila s kolemjdoucími a zvala je na sobotní akci.

Své schopnosti ukáží lidé se specifickými poruchami. Dvojitá bakalářka, tanečnice, lektorka, pedagožka, zdravotnice, moderátorka, copywriter, herečka, produkční a studentka psychologie Simona Egri má celkem překvapivě poruchu učení. Talentovaný fotograf Jindřich Matěk zase prakticky nedokáže číst a na workshopu bude s dětmi tvořit 3D abecedu. Akademický malíř a představitel hyperrealismu Jan Gemrot má poruchu pravopisu - dysortografii. Společně s návštěvníky bude vytvářet a skládat části lidského těla. Také další absolventi Akademie výtvarných umění Kateřina Novotná a Luděk Míšek mají diagnozu dys a na workshopu zapojí do své tvorby účastníky. Režizér a dyslektik Jaroslav Černý se nejprve stal zedníkem a pak vystudoval FAMU a napsal sedm knih a natočil tři sta dokumentů. Připravuje další díl filmu Dar dyslexie.

Akce je také příležitostí pro rodiče, kteří se chtějí více dozvědět o řešení handicapu svých dětí. Mezi workshopy se představí aplikace vcelka.cz, která zábavnou formou pomáhá dětem s výukou čtení. Alena Krömerová předvede specifika výuky angličtiny pro dys studenty a v rámci zážitkového učení bude moci každý potrénovat svůj čich a hmat. Speciální pedagožka se zaměří na správné rozpoznání dys - poruchy a DYS-Centrum nabídne své poradenské služby.

Ve fotogalerii najdete ukázky z minulých ročníků a letošní veřejné akce na Andělu.