betlemy vanoceLidové vánoce v rozsahu solidního skanzenu ukazuje výstava Betlémy v Betlémské kapli. Historické sklepení zaplňuje množství starobylých kuchyní, ukázky řemesel, dětské atrakce a samozřejmě spousta betlémů. Můžete tu pořídit hodnotné dárky i malé drobnosti a zažít skvělou atmosféru i s doprovodným programem. Výstava potrvá každý den včetně svátků do 2. ledna 2018.
Lidové vánoce v rozsahu solidního skanzenu ukazuje výstava Betlémy v Betlémské kapli. Historické sklepení zaplňuje množství starobylých kuchyní, ukázky řemesel, dětské atrakce a samozřejmě spousta betlémů. Můžete tu pořídit hodnotné dárky i malé drobnosti a zažít skvělou atmosféru i s doprovodným programem. Výstava potrvá každý den včetně svátků do 2. ledna 2018.

IMG 20171220 125042Svá díla tu představuje na sto šedesát vystavovatelů, kteří tak vytvářejí jednu z největších kolektivních výstav. Objevují se všechny myslitelné materiály od dřeva přes kámen a keramiku, papír, textil až po těsto či kov a sklo. Výstava v současném rozsahu se připravuje celý rok a samotná instalace zabere dva týdny pilné práce.

Letošním tématem vedle tradičních betlémů je jídlo a vaření. Proto zde jsou ukázky historických kamen, recepty našich babiček, expozice kuchyní a tzv. dymné jizby. K tématu patří i bylinky, purpura na plotně nebo františky. Věděli jste, že toto tradiční vykuřovadlo z lipového dřeva a pryskyřice pochází již z pohanských obřadů? Jeho název vznikl ze starofrancouzského “franc” (čistý) a latinského “incensum” (kouřit).

K výstavě náleží bohatý doprovodný program. Skoro každý den tu zastihnete i několik akcí. Můžete shlédnout tvorbu hraček z přírodních materiálů, rozdělávání ohně třením dřev, paličkování a koncerty vánoční hudby. Z těch externích si nenechte ujít Vánoce v různých kulturách, které pořádá InBáze 28. prosince mezi 15 a 17,30 hod.

Oukrop - nejjednodušší polévka. Do osolené vody z brambor s kmínem přidej majoránku a pár kostek vařených brambor. Krátce povař a nalej na horký talíř s prolisovaným česnekem a se sádlem. Předem si na sucho upeč klínky staršího chleba a přidej je do oukropu.

Menší část exponátů je prodejních. Najdete tu pěkné dřevořezby či malby na kámen. Drobné suvenýry jako zvonečky a andělíčky můžete koupit v obchodu u zvonice a u vstupu zase seženete vystřihovací betlém nebo CD a DVD.

Bonsai klub pořádal vánoční výstavy na různých místech Prahy již od roku 1980. V podzemí Betlémské kaple se konají posledních deset let a jejich pořadatelem je Bonsai servis Praha. Příští rok se můžete těšit na téma Hravé Vánoce. Budou tu tedy historické hračky všeho druhu, houpací koně, dětská divadla, hrací strojky, flašinety, mechanické betlémy a mnoho dalšího. Soustružené hračky či skleněné ozdoby budou řemeslníci vyrábět před zraky diváků.

Na výstavy betlémů můžete zavítat i na další místa. Do 3. února potrvá výstava stovky papírových betlémů v kostele Církve československé husitské v ulici na Václavce 1 na Smíchově. Nejhezčí české i zahraniční betlémy představuje Gymnázium Jana Keplera do 1. ledna 2018. Z mimopražských jmenujme třeba sedmý ročník výstavy na zámku Kvasiny, který končí 4. února 2018.