bunker uvodniDo podoby dalšího projektu umělce a architekta, který provedl řez bunkrem, se můžete zapojit také vy. Stačí přispět do sbírky na Startovači a stát se donátorem Bunker Kauf. Autor chce zapojením veřejnosti předejít dalším sporům a postavit se racionálně k využití bývalého hraničního opevnění z let 1935 - 1937.

 

Do podoby dalšího projektu umělce a architekta, který provedl řez bunkrem, se můžete zapojit také vy. Stačí přispět do sbírky na Startovači a stát se donátorem Bunker Kauf. Autor chce zapojením veřejnosti předejít dalším sporům a postavit se racionálně k využití bývalého hraničního opevnění z let 1935 - 1937.

 

bunkerLetos na jaře vzbudil kontroverzní zájem, když uřízl roh bunkru u Vratěnína na Znojemsku. Za svůj počin Bunkerkunst získal titul magistra umění a také mnoho výhrůžek fyzickou likvidací. Jeho alma mater se však za něho postavila.

Nyní plánuje další projekt a spustil crownfoundingovou kampaň s cílem vybrat třicet tisíc korun a zakoupit od armády tzv. řopík u obce Vrbovec na Brněnsku. Dárci budou moci kolektivně rozhodovat o budoucím využití stavby, jejíž součástí je i 127 metrů čtverečních pozemku.  Nabídky je možné do výběrového řízení ministerstva obrany podávat nejpozději do 29. istopadu.

Zatímco autor tvrdí, že bunkry byly určené k zabíjení, jiní křičí, že sloužily k obraně vlasti. Ve skutečnosti nebyly nikdy k ničemu. Nepomohly nám ani proti nacistické, ani proti bolševické okupaci. Nepřipomínají žádné hrdinské činy a jsou jich bez velkých rozdílů tisíce. Armáda je rozprodávala za vyvolávací cenu od osmi tisíc korun. Skuteční nadšenci vojenské historie již své řopíky nejspíš mají a pro všechny ostatní jde o těžko pochopitelnou nostalgii. Přesto je z podivem, kolik “vlastenců” je kvůli odříznutému kusu betonu ochotno vraždit.

 


Ondřej Bělica se narodil 5. listopadu 1990 ve Frýdku Místku. Studoval na Vysokém technickém učení v Brně současně na ateliéru sochařství a fakultě architektury. Získal řadu uměleckých ocenění, v roce 2016 také architektonickou Cenu Bohuslava Fuchse za Bunker Pneumatikon.  
Od roku 2013 působí s Janem Adamusem v ateliéru Gimonfu.