3 VelisciJméno Martin Velíšek nosí v Čechách dva výtvarníci. Oba se znají a dokonce spolu budou toto léto vystavovat v jedné galerii. Stejné jméno je pro oba jistým stigmatem. Lidé i odborníci si je často pletou a uvádějí o nich nepravdivé informace. Někdy je jejich životopis dokonce kompilací obou umělců.

 

 

Jméno Martin Velíšek nosí v Čechách dva výtvarníci. Oba se znají a dokonce spolu budou toto léto vystavovat v jedné galerii. Stejné jméno je pro oba jistým stigmatem. Lidé i odborníci si je často pletou a uvádějí o nich nepravdivé informace. Někdy je jejich životopis dokonce kompilací obou umělců.

Martin Velíšek „starší“ se narodil v roce 1963 v Duchcově. Je členem kapely Už jsme doma, sklář a ilustrátor, který také pracoval na výtvarné stránce obou dílů knihy Fimfárum. Martin Velíšek „mladší“, který je ročník 1968 a narodil se v Athénách, se už dříve rozhodl s touto zátěží ve stínu svého staršího jmenovce bojovat. Trápilo ho totiž, že si ho lidé pletou s jiným výtvarníkem.

„Často se mi stává, že si někde přečtu své datum narození, ale místo narození druhého Martina, potom že jsem například absolvoval školu druhého Martina a k tomu mi přiznají nějakou výstavu ode mě. Já bych se asi charakterizoval tím, že jsem spíš malíř. Absolvoval jsem i ateliér konceptuálních tendencí, takže je pro mě důležitý i nějaký koncept nebo práce s konceptem," říká Martin Velíšek mladší, který v současné době vystavuje v pražské Galerii Václava Špály.

Mezi nejpopulárnější díla Velíška staršího patří cyklus kreseb zvaný Lyžaři. „Říkal jsem si, že udělám cyklus Bruslařky – a jestli má Martin nahaté lyžaře, tak já budu mít nahaté bruslařky. Myslel jsem si, že to bude vtipné a zabere to, ale na internetu to teď je tak, že se Martin vedle lyžařů posunul k bruslařkám. Takže to vůbec nepomohlo," dodává Velíšek mladší.

3 VelisciSpolečná výstava tří Velíšků

Oba umělci se rozhodli uspořádat společnou výstavu. Prý i kvůli ujasnění jejich nejasné situace. A aby těch Velíšků nebylo málo, přizvali k sobě toho třetího, Adama Velíška, narozeného v roce 1990 v Praze. Výstava se uskuteční v jihočeské Dobrši v galerii Co Co.

Na jednom místě a v jednom výstavním prostoru se tak poprvé ve výjimečné sestavě potkají tři nositelé příjmení Velíšek. Kreslíř - Velíšek Martin (nar. 1963) zde vyšle do „výtvarně sportovní exhibice“ své známé dílo Lyžaři, kontrovat mu bude malíř Velíšek Martin (nar. 1968) svými Bruslařkami a tento tandem doplní sochař Velíšek Adam (nar. 1990) svými Cyklisty.

Samozřejmě nejen tato tematicky „sportem“ volně propojená prezentace bude tvořit výstavu. Každý umělec také samostatně v jednom prostoru představí svou další tvorbu. Výstava si klade krom jiného za cíl vnést poněkud více jasno méně zasvěcené veřejnosti se zájmem o výtvarné umění v tom, který Velíšek je vlastně který, komu tedy v důsledku toho náleží to či ono dílo a který právě má tu či onu výstavu.

Vernisáž výstavy se koná 19. srpna od 16 hodin. Výstava potrvá do 16. září v Galerii co co na zámku v Dobrši.