lukas houdek 150px1U příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií 18. května 2017 uspořádal Lukáš Houdek a jeho přátelé happening Národní poklad ve Veletržním paláci. Lidé různých barev pleti, Asiaté, Arabové či černoši, dívky v hidžábech i židovském šátku. Neobvyklý tým kustodů v bílých košilích, kravatách s trikolorou a nezbytnou visačkou Národní galerie tu vítal návštěvníky a hovořil s nimi o vystavených dílech.

 

U příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií 18. května 2017 uspořádal Lukáš Houdek a jeho přátelé happening Národní poklad ve Veletržním paláci. Lidé různých barev pleti, Asiaté, Arabové či černoši, dívky v hidžábech i židovském šátku. Neobvyklý tým kustodů v bílých košilích, kravatách s trikolorou a nezbytnou visačkou Národní galerie tu vítal návštěvníky a hovořil s nimi o vystavených dílech.

“Rozhodli jsme se udělat intervenci v Národní galerii,
kde si člověk kustodů normálně moc nevšimne. V části
společnosti probublává nacionalismus, a proto
invetervenujeme právě do jedné z nejdůležitějších
institucí státu. Akce se účastní Češi, nebo lidé,
kteří aspirují na to být Čechy a žijí zde delší dobu.
Jejich vzhled je ale vyčleňuje, a proto si jich lidé víc všímají,” 

vysvětluje záměr Lukáš Houdek.

 

Veletržní palác schraňuje poklady od velikánů českého umění. Často jsou to přitom lidé, kteří v Česku dlouhou dobu nežili a stali se emigranty.

“Je otázka, jak jejich světově známá tvorba
je inspirovaná pouze českým prostředím
a nakolik se na ní podílely zahraniční vlivy,” 

uvažuje Lukáš Houdek.

 

Ve výstavních prostorách organizátoři umístili videokamery, které zaznamenaly reakce návštěvníků, a z celé akce má vzniknout dokumentační video.

 

lukas Houdek

 

Lukáš Houdek se narodil v roce 1984 a pochází ze Stříbra. Vystudoval romistiku na Univerzitě Karlově. Jako fotograf dokumentoval život Romů i kmeny v Africe a od roku 2010 se věnuje také umělecké fotografii. Jeho výtvarné práce jsou ve sbírkách několika českých i zahraničních galerií. Je vedoucím projektu Hate Free Culture.

 
 
Web autora: https://www.houdeklukas.com/

Autorem fotografií v tomto článku je Lukáš Houdek