stanislav libensky award 2017Prestižní mezinárodní cena Stanislav Libenský Award je každoročně udělována mladým absolventům vysokých uměleckých škol, kteří ve své závěrečné práci použili sklo. Hlavní cena zůstává letos v České republice. V Centru DOX je k vidění do 20. 11. 2017.

 

 

 

Prestižní mezinárodní cena Stanislav Libenský Award je každoročně udělována mladým absolventům vysokých uměleckých škol, kteří ve své závěrečné práci použili sklo.Hlavní cena zůstává letos v České republice. V Centru DOX je k vidění do 20. 11. 2017.

 

Výstava Stanislav Libenský Award 2017 je poctou Stanislavu Libenskému, který je společně s Jaroslavou Brychtovou sklářskou legendou. Společně umělecky rozvinuli techniku tavení skla ve formě, které dokázali dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost. Jejich díla jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě.

 

Na základě hodnocení odborné poroty byla z tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů a udělena jedna zvláštní cena.

 

20170921 1642221Hlavní cena zůstává letos v České republice. Autorem vítězné práce je Martin Opl (CZ), absolvent Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho instalaci Viditelné a neviditelné (2017), která využívá jednoduchého schématu polarizace světla od skleněné plochy, porota ocenila pro vynikající práci s prostorem, umělým světlem a jeho odrazem. Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.

 

Druhé místo obsadil George William Bell (GB), absolvent Královské dánské akademie umění v Kodani. Jeho práci nazvanou Vzorky abstrakce (2017) porota ocenila jako vynikajícím způsobem technicky a řemeslně zvládnuté dílo, které je jakýmsi dynamickým plátnem linií, barev a pohybu. Cenou pro autora je stáž ve sklárně Ajeto v Novém Boru a Lindavě v České republice.

 

Jako třetí se umístila Patricia Šichmanová (SK), absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Její práce s názvem Tekutost (2017) je zaměřena na studium pohybu a kinetiky, které vycházejí z pohybu vody, její proměnlivosti a světelných vlastností. Porota zde vyzdvihla myšlenku, kontrast kompozice a techniky a neobvyklý způsob zpracování. Odměnou za třetí místo je dvoudenní program zahrnující návštěvu výzkumného střediska plochého skla AGC Technovation Centre v Charleroi v Belgii.

Zvláštní cenu Corning Museum of Glass v USA, která představuje dvoutýdenní intenzivní kurz ve studiích muzea získala Jinya Zhao (CHN) za dílo Mlhavo/Foggy (2017).