jesenik clanekMnožství zajímavých akcí a hned několik výstav probíhá u příležitosti výročí první písemné zmínky o dříve nazývaném Frývaldově. Pokud navštívíte Jeseník, například jako lázeňský host či turista, v článku získáte tipy na návštěvy místních výstavních prostor a významných kulturních událostí.

Množství zajímavých akcí a hned několik výstav probíhá u příležitosti výročí první písemné zmínky o dříve nazývaném Frývaldově. Pokud navštívíte Jeseník, například jako lázeňský host či turista, v článku získáte tipy na návštěvy místních výstavních prostor a významných kulturních událostí.

Příspěvková organizace Městská kulturní zařízení Jeseník je otevřená spolupráci jak s profesionálními umělci tak laickou veřejností. “Vystavují u nás odborníci i laici, často jsou to třeba studenti gymnázia," říká produkční Romana Hrtanová.

Výstavní síň v Divadle Petra Bezruče nabízí výstavu k dvaceti letům od velkých povodní na Jesenicku. Do 29. září jsou tu stovky fotografií pamětníků dokumentující stržené mosty, domy a silnice, divokou řeku na místě dřívějšího potoku. Pořadatelem je Povodí Odry. V říjnu předvede známý polský grafik a profesor výtvarné akademie ve Varšavě Wladislaw Szczepanski svoje kresby uhlem.

Další výstavní prostor najdete v podkroví jednoho z nejstarších jesenických domů, takzvané Katovně. Zrekonstruovaná budova otevřela informační centrum a galerii před dvěma lety. Aktuálně je tu výstava Jesenické toulky v čase, což je další expozice k oslavám výročí města a potrvá do konce září. V říjnu se chystá v Katovně přehlídka Z tvorby kantorů, bývalých žáků a přátel výtvarky jesenické ZUŠ. I tato výstava je na počest výročí města. V listopadu bude v Katovně výstava fotografií ze slavností, které proběhnou tento víkend. Na prosinec se chystá výstava Pavla Nováka mladšího “Větší než velká výzva”. Ačkoliv jsou akce v Katovně obvykle přístupné zdarma, zde se bude vybírat dobrovolné vstupné pro hematologické oddělení Dětské kliniky v Olomouci.

V kapli bývalého kláštera pořádá každoročně výstavu v období léta Jesenická výtvarná skupina. Jejími členy jsou zdejší umělci a akademici. Loni vystavovali i ve Valdštejnském paláci v prostorách Senátu. Jeden ze členů sochař Roman Boreček realizoval v jesenickém veřejném prostoru pomník obětem komunismu. Kaple bude i místem Patchworkové výstavy od 15. do 24. září. Výstavy fotografií a obrazů místních umělců se pořádají také ve foyer kina Pohoda.

Vlastivědné muzeum Jesenicka zřízené Olomouckým krajem v bývalé vodní tvrzi je známé zejména trvalou expozicí o čarodějnických procesech. Kromě toho tu probíhají jednorázové výstavy. Předznamenáním oslav 750 let města Jeseník je stejnojmenná výstava trvající do 19. listopadu. Soustřeďuje historické a umělecké předměty dokumentující vývoj přes dobývání tvrze Švédy, vznik lázní či odsun sudetského obyvatelstva. Souvisí s další významnou kulturní akcí Svatováclavské setkání

Již v pátek 15. září zahájí oslavy galavečerem v lázeňském kongresovém sále. Hlavní proud oslav začne v sobotu v půl desáté dopoledne na náměstí Středověkou slavností a skončí v deset večer ohňostrojem. Kejklíři, tanečnice, jarmark a další atrakce v historickém duchu pobaví návštěvníky po celý den. V neděli v pravé poledne bude odhalena socha svatého Jana Nepomuckého, která byla řadu let odsunuta ke kostelu a nyní se po restaurování vrací na svoje historické místo na náměstí před radnicí.