samorosti2017Pátý ročník přehlídky nezávislého výtvarného umění Samorosti 2017 proběhl jako první akce nové galerie Open Letohradská 10. Za aktivní účasti předního českého sochaře byli vyhlášeni vítězové mezi autory, kteří darovali svá díla ve prospěch dobročinné výstavy. Jejich díla budou vydražena při Aukci pro Tibet a pomohou umělecké škole v Indii.  

 

 

Pátý ročník přehlídky nezávislého výtvarného umění Samorosti 2017 proběhl jako první akce nové galerie Open Letohradská 10. Za aktivní účasti předního českého sochaře byli vyhlášeni vítězové mezi autory, kteří darovali svá díla ve prospěch dobročinné výstavy. Jejich díla budou vydražena při Aukci pro Tibet a pomohou umělecké škole v Indii.

Při dernisáži výstavy a vyhlašování výsledků převzal hlavní roli emeritní profesor a akademický sochař Kurt Gebauer. Nyní zasedá v hodnotící komisi, ale prvního ročníku se účastnil jako soutěžící s exponátem skutečného samorostu. “Když je profík příliš profesionální, tak to může být nuda. I profík by tedy měl zůstat samorostem, aby se vyvíjel tak, jak jeho tělesná a duševní konstituce vyžaduje. Neměl by se příliš nechat ovlivňovat tím co se má nebo nemá,” uvedl Kurt Gebauer, který se rovněž považuje za samorosta.

Současně připomněl slova malíře a pedagoga Jiřího Načeradského, že tvorba je výsledkem smyslového vnímání svého prostředí. Talent pak určuje, zda dokážeme nasát a zpracovat něco zajímavého pro ostatní. Se samorosty podle něho souvisí také určitá dávka amatérství. Ovšem v pozitivním smyslu slova. Původní italský význam slova amatore je milovník. Amatér tedy svou činnost miluje, zatímco někteří profesionálové to dělají jen pro peníze. Nejlepší pak je profesionál, který svou práci miluje a ještě mu ji někdo zaplatí.    

Výstava probíhala v nové galerii Open Letohradská 10 v Holešovicích. Industriální prostor bývalé výroby medailí firmy Znak je zachován do značné míry v původní podobně. Staré elektrické skříně a rozvody, místy i zbytky strojů dávají prostoru jedinečný ráz. Prosklené stropy přízemní budovy ve vnitrobloku zase vytvářejí ideální podmínky pro galerii.

Autoři svá díla na výstavu věnovali a budou vydražena ve prospěch tibetské umělecké školy v Indii. Zachovat tradiční tibetskou kulturu pomohou například opravou tříd, ale i nákupem dek a jídla pro studenty. Aukce pro Tibet se uskuteční 24. listopadu 2017 od 17 hodin.

Cena Samorosti 2017 se udělovala mezi čtyřiceti vystavujícími v několika kategoriích. Cenu Talent a kurz malování získala Adéla Preislerová za počítačovou grafiku Melouny. Cenu Tibet Open House a večeři se spirituálním ředitelem má Veronika Rejfířová za olej na plátně Bulnes Villa. Hlavní cenu a cestu za uměním do Říma vyhrál Marek Mudra za kovovou plastiku. Čestná uznání získali Ivo Medek Kopaninský, Jana Jíšová a Marie Kusová.