josef ladaLetos si připomínáme 130 let od narození umělce v roce 1887 a také 60 let od úmrtí v roce 1957. Proto výstava v roce 2017 nese jméno Sedmičky Josefa Lady. Čtyři stovky originálů na čtyřech poschodích doplňují interaktivní exponáty pro děti, promítání animovaných filmů či pracovna s voskovou figurinou mistra.

Letos si připomínáme 130 let od narození umělce v roce 1887 a také 60 let od úmrtí v roce 1957. Proto výstava v roce 2017 nese jméno Sedmičky Josefa Lady. Čtyři stovky originálů na čtyřech poschodích doplňují interaktivní exponáty pro děti, promítání animovaných filmů či pracovna s voskovou figurinou mistra.

IMG 20171114 124302“Na začátku roku 2016 se naše rodina rozhodla oslavit výročí větší výstavou. Josef Lada se tak vrací do míst, kde prožil podstatnou část svého života v nedalekém Podskalí, vysvětluje vnuk malíře, správce jeho odkazu a jeden ze čtyř kurátorů výstavy má stejné jméno - Josef Lada.

Při zahájení výstavy se probírali také zajímavosti z umělcova života. Na jeho tvorbu měl vliv úraz z dětství, kdy v rodné chaloupce v Hrusicích upadl na ševcovský knejp a přišel o jedno oko. Pravděpodobně se to promítlo i do stylu kresby a hovoří se o jiném vnímání perspektivy.

Na čtyři stovky originálních děl představuje i exponáty, které nebyly vystaveny od autorovy smrti a některé dokonce nikdy. Jsou tu politické vtipy, kresby z doby jeho zaměstnání v nakladatelství Melantrich, ale třeba i filmové kostýmy. Ty jsou originály z filmové pohádky Hrátky s čertem z roku 1956. Osobnost autora zastupují jeho skutečné osobní předměty, vosková figurina či model rodné chalupy v Hrusicích.

Dílo je tradičně spojeno s dětskou literaturou a jedno patro výstavy je vyhrazeno dětem. Jsou tu prolézačky, promítání seriálu Kocour Mikeš, auto bubáka Mulisáka, za kterým běží ladovská krajina.

Výstava potrvá do 1. dubna 2018 a je přístupná každý den mezi 9 a 20 hodinou a to včetně vánočních svátků. Vstupné činí 190,- pro dospělé, 110,- pro studenty a seniory, 60,- pro děti a 50,- za osobu pro školní skupiny, ZTP zdarma. Bonus k návštěvě výstavy je možnost vyhlídky z věže Tančícího domu. Každý pátek navíc proběhnou koncerty filmového orchestru, na které je možné si zajistit rezervaci na stránkách výstavy. Rovněž tak na komentované prohlídky s kurátory.