jiri hudec ted chci prezit vernisazJiří Hudec je vzděláním pedagog a dřívější profesí reklamní grafik. Zkušenost s depresí ho přivedla k malířské tvorbě a klid nalezl v šumavském městečku Kašperské Hory. Nyní představuje tvorbu v pražské Galerii 1, kde bude od 8. do 25. listopadu výstava Obrazy. Díla je možné po dohodě s autorem zakoupit.

Jiří Hudec je vzděláním pedagog a dřívější profesí reklamní grafik. Zkušenost s depresí ho přivedla k malířské tvorbě a klid nalezl v šumavském městečku Kašperské Hory. Nyní představuje tvorbu v pražské Galerii 1, kde bude od 8. do 25. listopadu výstava Obrazy. Díla je možné po dohodě s autorem zakoupit.

 

IMG 20171105 112419K jednomu z obrazů říká, že si pouze hrál s barvami, jiný popisuje jako vyjádření svých velmi silných pocitů, jako by vlítl do 3D prostoru, který ho do sebe vsaje. Pro každé z  děl je důležitý výběr přesných barevných odstínů, protože ten který odstín přesně vyjadřuje pocity a stavy mysli. Své současné tvůrčí rozpoložení popisuje s nadsázkou slovy, že by rád přežil vernisáž.

 

Jak jste se k malování dostal?

Věnovat se malbě bylo mým dětským snem. Vystudoval jsem na na pedagogické fakultě obor český jazyk a výtvarná výchova. Později jsem pracoval jako grafik v reklamních agenturách, ale to bylo dost psychicky náročné. V souvislosti s psychickým onemocněním jsem se znovu dostával k malování, a sice nejprve v rámci arteterapie.

 

Jaké techniky a postupy při malbě používáte?

Maluji akrylem na plátno, používám štětce i špachtle. Postupně vytvářím skicu, teprve po několika úpravách to dávám na plátno. Vrstvím dle svého momentálního pocitu, tvary si rýsuji pravítkem, nepoužívám počítačovou grafiku.

 

Malba na akryl však není jedinou výtvarnou technikou, kterou se zabýváte…

Na výstavě je pouze část díla, také dělám koláže a plastiky. Koláže tvořím klasicky slepováním různých ústřižků z časopisů, letáků, smysl jednotlivých koláží surrealisticky nevnímám, spíše teatrálně. Vytváření plastik z keramické hlíny je pro mě důležité pro kontakt s materiálem - jsou broušeny, vyhlazovány. V jejich uchopitelnosti vidím velké pozitivum. Je to něco jasně zakotveného, ohraničeného.

 

Obsahují vaše převážně abstraktní obrazy konkrétní námět?

Vnímáním vlastních duševních pochodů a částečně inspirací z okolního světa, které nějakým způsobem ve svém vnitřním světě zpracovávám, vytvořím námět pro dílo. Nedokážu většinou zdůvodnit, proč jsem obraz namaloval tak či onak. Ze zvláštních stavů mysli a vizí přicházela inspirace k malbě, např. v období depresí jsem tvořil akční obrazy, ryl, strhával již namalované části… Přiznávám, že nejsem příkladným pacientem. Práce na malbách mi i pomáhá přečkat špatné duševní stavy. Své pocity dávám na plátno či na papír tak, jak přijdou, nepřemýšlím příliš o konceptu díla.

 

Jiří Hudec se narodil v roce 1955 v Plzni, studoval na Střední průmyslové škole stavební v Plzni a Pedagogické fakultě v Plzni − obor český jazyk a výtvarná výchova. Po absolvování vojenské služby vystřídal několik dělnických profesí, 8 let pracoval v Expozituře Archeologického ústavu ČSAV v Plzni. V té době se také postupně vracel k tvorbě. Po roce 1989 se věnoval především užité grafice a s přestávkami kreslí a maluje.