Držíme spolu je název výstavy legendárního českého fotografa, kterou pořádá galerie zaměřená na podporu nemocných v Husově ulici 13. Kolekce vznikla v roce 2015 v sanatoriu Klimkovice. Dostupnosti rehabilitační léčby má pomoci i benefiční prodej kalendáře a knihy. Výstava potrvá do konce ledna 2018.

IMG 20171213 173248Autor fotografií strávil prací v sanatoriu tři čtvrtě roku a snažil se zachytit vztah rodičů a dětí v boji s nepříznivou prognózou. “Nezobrazuji děti, aby z fotografií čišela hrůza. Snažím se spíše přinášet humanistický pohled, přestože jde často o drastické chvíle. Chci ukázat, že Klimkovice jsou jedno z nejlepších rehabilitačních pracovišť a všichni jeho pracovníci dělají maximum,” říká Jindřich Štreit. Upozorňuje, že děti by měly léčbu absolvovat pětkrát do roka a rodiče platí padesát tisíc korun měsíčně. Proto apeluje na politiky, aby stát poskytl nemocným dětem šanci na důstojný život.

Pavel Bělobrádek se s projektem setkal jako pacient sanatoria a od té doby jej podporuje.  “Nejdůležitější jsou dobré mezilidské vztahy a právě v nemoci se ukazuje, jestli je vztah opravdový a dokáže přenášet i těžké a nesdělitelné okamžiky. Většinová společnost často některé věci přehlíží, protože je vidět nechce. Spojení umění a silného příběhu konkrétních lidí je nejlepší cesta jak otevírat srdce druhým,” řekl lidovecký poslanec.

“Tyto děti potřebují intenzivní opakovanou neurorehabilitaci, kterou pojišťovny bohužel zatím nehradí,” řekla při zahájení mluvčí asociace rodičů postižených dětí Ivana Grečková. Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními představila nejen výstavu, ale také čerstvě vydanou knihu Ukaž mi cestu. Předseda asociace Miloš Svoboda v ní popsal desetiletou zkušenost s léčbou svého adoptovaného syna Davida. Kniha je rovněž ilustrována fotografiemi Jindřicha Štreita.

Osobní výpověď se má stát povzbuzením další rodičům a návodem pro péči o podobně postižené děti. “Událost změnila můj život ve všech oblastech. Čekal jsem od systému, že se o nás postará. Když syna zachránila moderní léčba, tak najednou jsme nevěděli co dál. Podobných úrazů mozku je přitom u nás třicet tisíc ročně. Pro řadu léků jsem musel do ciziny a rehabilitace pro nás byla nedostupná,” vysvětluje Miloš Svoboda.

Galerie pro onkologické pacienty a podporující umělce na Praze 1 se nezabývá jen podporou lidí bojujících s rakovinou. Navštívit ji můžete každý všední den v čas 12,30 - 14 a 15 - 18 hodin. Prohlídku je možno sjednat i na víkend.

Prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr.h.c. se narodil 5. září 1946 ve Vsetíně. Vystudoval gymnázium v Rýmařově a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval jako učitel, ředitel školy i vedoucí galerie. Fotografii se věnuje od studií a za účast na nepovolené výstavě byl v roce 1982 vzat do vazby a poté podmínečně odsouzen. Nemohl učit a živil se jako knihovník a dispečer státního statku. Po roce 1989 byl rehabilitován a od roku 1994 působí jako fotograf na volné noze. V roce 2009 se stal profesorem a v současnosti vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Má na kontě třináct set autorských výstav, vydal 35 knih a mnoho katalogů. Kromě rehabilitační léčby dětí s neurologickým onemocněním podporuje také organizaci nevidomých či onkologické oddělení motolské nemocnice.