duse v ulicich3Pod metronomem na Letné dnes proběhla osvětová akce na pomoc duševně nemocným ženám v těžké životní situaci. Výtvarné dílny, výstava plakátů a další kulturní a společenské aktivity mají pomoci změnit úhel pohledu veřejnosti. Dobrovolné vstupné poslouží na zřízení centra pro ženy bez domova.
 

Pod metronomem na Letné dnes proběhla osvětová akce na pomoc duševně nemocným ženám v těžké životní situaci. Výtvarné dílny, výstava plakátů a další kulturní a společenské aktivity mají pomoci změnit úhel pohledu veřejnosti. Dobrovolné vstupné poslouží na zřízení centra pro ženy bez domova.

IMG 20170926 160641Jak organizátoři zdůrazňují, je jedno jestli byla nemoc příčinou vašeho sociálního vyloučení, nebo jste se zbláznili ze života na ulici. Důležité je poskytnout dostupnou pomoc, protože duševně nemocným i bezdomovcem se může stát každý.

Dva spolupracovníci připravili snadno srozumitelné plakáty vysvětlující problémy duševně nemocných v současné společnosti. Autorem jejich námětu je Rad Banditt, který zpracoval zahraniční informace do jednoduchých textů. Počítačovou animaci vytvořil reklamní grafik Zdeněk Witz. “Začali jsme si uvědomovat, že téma duševního zdraví čím dál víc proniká do tématu bezdomovectví. Ženy zažívají různá traumata a násilí, úzkostné a depresivní stavy jsou velice časté,” říká Rad Banditt, který v organizaci Jako doma provádí sociální práci.

V současné době je přímo pro bezmovce určený jediný psycholog v centru Naděje u hlavního nádraží. “Máme zkušenost, že řada žen tuto možnost nerada využívá, už kvůli prostředí. Navíc jeden pohovor nemůže vyřešit dlouhodobé potíže. Jiná pomoc je pro ně však nedostupná, protože většinou nemají ani své praktické lékaře,” vysvětluje Rad Banditt.

Jako doma o.p.s. má vlastní skupiny pro ženy, ve kterých se střídá svépomocné a odborné psychologické vedení. Tyto služby však z kapacitních důvodů nemůže zatím nabídnout širší veřejnosti. Do budoucna by mohly problém vyřešit pomalu vznikající centra duševního zdraví. Návštěvníci mohli podpořit finančním darem založení vzdělávacího a volnočasového centra pro ženy (nejen) v duševní tísni.

Vedle divadla a hudebních vystoupení tu probíhalo na dvacet různých aktivit. Například  čtení z ruky, četbu a sdílení knih, fotografování duše, čtení z karet, masáž hlavy, a imaginace budoucnosti. K programu přispěla také organizace Fokus Praha s výtvarnou dílnou na téma dobré a zlé Já. V rámci krizového týmu psychosociální pomoci působí také terénní pracovníci, kteří se snaží vyhledávat duševně nemocné bez domova a poskytovat jim své služby.