Deset let hledání krásy ve fotografiích Petra Jedináka

Jedna fotografie denně z období 2006 - 2016 je obsahem knihy Jediná krása. Křest nové fotografické publikace proběhl 18. prosince 2017 v galerii Knupp. Nakladatelství Smršť ji vyrobilo v nákladu pěti set kusů a cena výtisku je tisíc korun. “Musí nás to bavit” je motto tvůrců projektu. Přední český portrétista, bývalý šéffotograf Reflexu a vizuální umělec se svěřuje s příběhem části svého života.

IMG 20171218 193901

Galerista Aleš Knupp, který Petra Jedináka obchodně zastupuje, připravuje na příští rok větší výstavu jeho děl. V současnosti je k vidění menší ukázka ve vstupní části výstavního prostoru. “Fotografie má na trhu komplikované postavení a tahle spolupráce naši galerii posunula o kus dál. Pět snímků se nám hned podařilo prodat a obecenstvo reaguje pozitivně,” řekl Aleš Knupp.

Autor nepřetržitě zaznamenává do svého fotografického deníku jednu fotku denně a činí tak již 4000 dnů. Po letech profesionální práce si totiž uvědomil, že mnoho snímků je nutné udělat hned, protože situace může být neopakovatelná. "Je to příběh muže, který prochází krizí středního věku a díky kráse kolem sebe se z toho dostane," říká Petr Jedinák. Jako bonus je do každého výtisku z nákladu pěti set kusů vložena jedna originální fotografie s autorovou signaturou a to pokaždé jiná.

Knihu fotografií s krátkým komentářem autora u každého snímku vydává nakladatelství Smršť. Jeho majitel Štěpán Kafka realizoval záměr publikace. “Na začátku jsme se domluvili, že nás to musí bavit a opravdu nás to bavilo až do poslední chvíle. Samozřejmě byly i krize, ale vždycky se špatné podařilo přetvořit v něco dobrého. Když najdu tu jedinou krásu, která existuje, tak je všechno zábavné. A tohle dokáže jenom umění,” uvedl Štěpán Kafka.

Galerii současného umění Knupp Gallery můžete navštívit na Revoluční třídě 17 ve všední dny od 10 do 19 a v sobotu od 11 do 18 hodin. Ve vstupní místnosti probíhají výstavy a v dalších dvou poschodích najdete prodejní galerii obrazů, skla a soch.

Deset let života, den po dni. Ne vždy je to radostný pohled, ale pokaždé je krásný. Protože jsem se rozhodl hledat krásu, nacházím ji. I ta nejhlubší deprese je prostřednictvím obrazu přetavena v naději. … Probírám se deseti lety svých deníkových fotografií a vzpomínám. A je to čím dál zřetelnější. Přežívám díky umění.

Petr Jedinák se narodil 3. září 1963 v Praze. Vystudoval VŠCHT a pracoval v časopisu Československá fotografie, České tiskové kanceláři a dalších redakcích. Od roku 1993 byl obrazovým redaktorem a vedoucím fotografů v časopisu Reflex. Po roce 2008 je fotografem ve svobodném povolání.