Villa Pellé patří od 25. září do 24. listopadu 2019 čárám a archetypům v nejnovějších dílech výtvarníka Lukáše Musila, dříve známého pod pseudonymem MUSA. Pod názvem Azajtókzáródnak! (z maďarského: “Kérem vigyázzanak, Az ajtók záródnak!” – Pozor, dveře se zavírají!) představuje Galerie Villa Pellé umělcovu tvorbu z posledních čtyř let.

Tématem je zejména linka a čára a s nimi související archetypy. Tedy základní elementy Musilovy tvorby od momentu, kdy se jako MUSA chopil jemných tatérských nástrojů, i poté, co vzal do ruky štětec a v roce 2012 definitivně vyměnil lidské tělo za plátno… Symbol, rituál, archetyp, pro které jsou prosté linie elementárním zobrazovacím prvkem, jsou i základními jmenovateli výstavy, kterou s umělcem pro Villu Pellé připravila kurátorka Alena Bartková. Touha po opravdovosti je to, co spojuje všechna vystavená díla. Lukáš Musil působí jako velký introvert a tichý člověk, který má rád řád. Jeho díla vznikají intuitivně, k tvorbě přistupuje jako k formě meditace.

musil 01Na výstavě najdeme minimalisticky čistou sérii Zvířata, v níž Musil navazuje na prvopočátky umění a v jednoduchých liniích hledá hranice mezi kresbou, písmem, znakem a symbolem. Nejnovější díla zastupuje série menších pláten Tváře, která vznikla teprve nedávno v Musilově ateliéru v Budapešti. Expresivní a pitvořící se portréty ukazují hledání archetypů v nás, jací jsme, když odložíme masky. Sérii velkoformátových děl Duchové dominuje horizontála a vertikála, tedy archetypální symbol kříže. Dvě monumentální Musilovy sochy, které jsou k vidění na zahradě vily, pracující s archetypem kruhu. Na výstavě kontrastují monochromatická a celobarevná plátna, která otevírají další polohu Musilovy práce. Na jednom místě tak divák může sledovat vývoj tvůrčích postupů posledních čtyř let tohoto jedinečného umělce. K výstavě vyjde také katalog a nakladatelství Kant představí dlouho chystanou publikaci  k projektu tetování sérií čísel, nazvanou 0-100.

Obr. 1: Ze série Duchové, 08-2018, akryl, sprej a pastel na plátně, 300x200cm

Lukáš Musil (*1984) si rychle vytvořil zcela originální výtvarný styl s dominujícími liniemi a povýšil tatuáž, které se věnoval od roku 2006, na umělecké dílo. Pod pseudonymem MUSA byl jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v Musée du Quai Branly v Paříži. Od roku 2011 se věnuje volné tvorbě, v níž dominují opět linie a archetypální tvary. Tuto výtvarnou polohu poprvé představil v Alšově Jihočeské galerii v roce 2015. Progresivní vývoj, proměny charakteru obrazů a témat mohli diváci vidět dále v roce 2017 v pražském Mánesu, kde Musil vystavil svá nová díla. Žije v Praze a Budapešti.

Autorka: Zuzana Šmídová

Fotogalerie výstavy: