artwall tvar znasilneniNa opěrné zdi pod Letnou bude do 10. prosince kolektivní výstava Tvář znásilnění. Pětice umělců tu různorodými způsoby ztvárnila problém, před kterým česká veřejnost zavírá oči. Přestože je nahlašován policii jeden až dva případy za den, jedná o pouhých 8 % znásilnění, ke kterým ve skutečnosti dojde. Součástí zahájení výstavy byl průvod s maskami zvířecích hlav.
Na opěrné zdi pod Letnou bude do 10. prosince kolektivní výstava Tvář znásilnění. Pětice umělců tu různorodými způsoby ztvárnila problém, před kterým česká veřejnost zavírá oči. Přestože je nahlašován policii jeden až dva případy za den, jedná o pouhých 8 % znásilnění, ke kterým ve skutečnosti dojde. Součástí zahájení výstavy byl průvod s maskami zvířecích hlav.

IMG 20171019 180028Pět autorů bylo vybráno z původně větší skupiny zájemců. Jana Orlová využila fotografii ze své performance. Helena Sequens a Adam Stanko připravili 3D vizualizaci. Blanka Jakubčíková dodala popartovou ikonu s metaforou patriarchátu. Markéta Garai vyfotografovala košilku s vyšitým textem “Nikdo tě nezachrání”. Autorkou červeného blesku je Ludmila Smejkalová.

“Výstava je nestandardní už tím, že jsem pouze příležitostný kurátor a galerie se nachází na velkých plochách ve venkovních prostoru. Navíc tentokrát bylo vybráno jen pět děl, normálně se jich tu využívá sedm, ale magistrát dvě plochy zrušil. I tak se nakonec podařilo vytvořit dobrou mozaiku,” popsal vznik kurátor Filip Turek.

Výstavu finančně podpořilo velvyslanectví USA a vernisáže se zúčastnila kulturní atašé Erin Kotheimer. Johanna Nejedlová zastupovala pořádající organizaci Konsent, která se věnuje prevenci sexuálního násilí a vyvrací mýty v této oblasti. Výstava je součástí kampaně “Když to nechce, tak to nechce”. Další organizací podporující akci je Cats2cats, která podporuje ženy na trhu práce. Petra Kubálková potvrdila, že ženy, které jsou obětí sexuálního násilí, bývají obětí i na pracovním trhu. Mnoho z nich si pak nevěří a mají poškozenou osobní integritu. Cats2cats také plánuje uspořádat panelovou diskuzi o možnostech prosazení žen v oblasti umění.

Kromě velkoplošných formátů na Artwall u nábřeží kpt. Jaroše je možné díla shlédnout i v menším vydání v kavárně Café Park 1, kde se uskutečnila 19. října 2017 vernisáž.