Včera začala ve veřejném prostoru okolí Letenského tunelu výstava Každodenní sexismus. Kresby výtvarnice Ivany Šátekové předvádějí zraňující otázky založené na genderových stereotypech. Akci podpořilo hnutí Nesehnutí, které provozuje web sexismy.cz. Podle sdílených zkušeností jsou ženy často zrazované například od některých sportů a muži zase od práce s malými dětmi.

Artwall: Co ženy a muži nechtějí slyšet“Výstava je poskládaná z pěti jednoduchých obrázků, deníkových kreseb a otázek, které jsou velmi nepříjemné. Možná někomu přijdou vtipné, ale nejsou. Jsou nám kladené od dětství a porušují naši intimitu. Okolí by si mělo konečně uvědomit, že to není vhodné,” popsala autorka Ivana Šáteková.

Podle organizátorů výstavy je nutné si uvědomit, že neexistuje jediná podoba “správného muže” nebo “správné ženy”. “Jsme přesvědčené, že sexismus není jen nevyžádané plácání po zadku. Sexismus se každý den materializuje v jazyce. Mohou to být dobře míněné rady a otázky, stereotypy vnímání role mužů a žen. Přirozeně z toho vyplývá podhoubí diskriminace i nelegálních útoků,” říká kurátorka Zuzana Štefková.

Kristýna Pešáková z hnutí Nesehnutí říká, že téma každodenního sexismu zná naprostá většina z nás. diskriminace existuje a nemůžeme mluvit o rovnoprávném postavení žen a mužů. Pro sdílení osobních příběhů proto organizace založila web sexismy.cz  Tyto příběhy sdílí i muži. Jako příklad lze uvést zájemce o práci v mateřské školce, který musel pro jistotu podstoupit test na pedofilii.

Ivana Šáteková (*1984) je absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. V roce 2013 se stala finalistkou Essl Art Award, v roce 2014 jí byla udělena Cena Nadace Tatra banky. Ve své tvorbě používá malbu a kresbu inspirovanou komiksem a fotografiemi nalezenými v knihách či na internetu, ale pracuje i s dalšími médii (s výšivkou, objektem, interaktivní instalací). Je členkou kreslířského tria Dzive.