Výstava Heart for Heart's Sake reaguje na kýčovitost komerčního pojetí svátku svatého Valentýna. Zatímco křesťanský mučedník byl za oddávání snoubenců popraven na příkaz římského císaře, dnešní doba se dostává opačného extrému vyprázdněné zábavy. Nadhled, humor a snad i zamyšlení do tohoto stavu vnáší díla kritizující červeno růžový srdíčkový trh.

IMG 20180209 184632

Nápad na uskutečnění projektu byl vskutku spontánní. Umělci měli čtrnáct dnů na přihlášení do výběru a pouhý týden dělil uzávěrku a vernisáž. Přesto se podařilo soustředit pozoruhodné výtvory domácích i zahraničních tvůrců. Slovenský malíř a ilustrátor Miloš Kopták je autorem kvašových maleb poněkud odstrašujících tváří touhy. Konzumní stránku tématu ztvárnila Klára Sedlo do srdce jako lízátka. Velmi známá singapurská autorka Lim Qi Xuan dodala automat na sladkosti s realistickými srdečními orgány. Alexandra Kovalczyk vytvořila tři fotografické koláže, jedna zachycuje líbající se plže s názvem Svátek slizkosti. V podobném duchu se nesou i další díla celkem dvanácti umělců.

“Valentýn je komerčně pokřivený podobně jako Vánoce. Jde už jen o to něco někomu koupit a my jsme si z toho chtěli udělat trochu brutální legraci. Zjednodušené symboly a naivita v přístupu k lásce jsou často groteskní,” uvedl při zahájení organizátor výstavy Matouš Horal. S motivem srdce pracuje galerie Artery Praque již rok své existence. Název si pohrává s lékařským termínem arterie a provozovatelé chtějí být tepnou nápadů a uměleckého dění.

Galerii založila turecká režisérka a animátorka Özlem Akin v roce 2017. Výstavní prostor slouží současně jako kavárna a možné je dát si i sklenici vína či piva. V přilehlém ateliélu se pořádají výtvarné workshopy. Zahraniční turisté zde mohou získat opravdu originální suvenýry, případně si je sami vyrobit. Sklepní prostor funguje jako fotografický ateliér a do budoucna se má stát součástí galerie. Atmosféru místa dotváří směs historického nábytku a sbírka kuriozit. Cílem provozovatelů je být protipólem sterilním bílým galeriím a rozvíjet živou komunitu výtvarníků. Projekty spojují renomované umělce se začínajícími kolegy, zahraniční scénu s domácí.