kotka vanoceVýstava The Anarchist Cookie Shop od výtvarníka Marka Schovánka spojuje tradiční zvyky se syrovou skutečností našeho světa. Ve třetím patře je zdarma k navštívení výstava a každou adventní neděli také anarchistická kavárna a cukrárna. Na plášti a ve vchodech brutalistické budovy jsou umístěny obří metrákové perníky. Výstava je přístupná do 6. ledna v otevírací době obchodního domu od 9 do 20 hodin.
Výstava The Anarchist Cookie Shop od výtvarníka Marka Schovánka spojuje tradiční zvyky se syrovou skutečností našeho světa. Ve třetím patře je zdarma k navštívení výstava a každou adventní neděli také anarchistická kavárna a cukrárna. Na plášti a ve vchodech brutalistické budovy jsou umístěny obří metrákové perníky. Výstava je přístupná do 6. ledna v otevírací době obchodního domu od 9 do 20 hodin.

IMG 20171201 172104Zbraně, injekční stříkačky, chcíplí ptáci a sprostá slova. To lze vyrobit s nezaměnitelným koloritem vánočního pečiva. Stejně tak perníkové obrazy s popravami, upalováním a uprchlickou lodí. Mrtvý Santa a demonstrace za více válek a umírání. To je náš svět, kde je očekávání mesiáše možná aktuálnější než kdy dřív. Po tři adventní neděle bude v provozu kavárna, kde návštěvníci ochutnají stejné perníky, které jsou součástí výstavy.

Název odkazuje ke knize The Anarchist Cookbook, kterou v roce 1971 uveřejnil William Powell jako protest proti válce ve Vietnamu. Obsahuje návody na výrobu jaderných zbraní, výbušnin a drog.

Koncept výstavy realizoval Schovánek v roce 2012 na festivalu současného umění Art Stays ve Slovinsku. Poté se stal jedním z  nejzajímavějších projektů festivalu European Capital of Culture a Schovánek ho dále rozvíjel. V roce 2015 byl projekt s funkční kavárnou a cukrárnou přestaven v Tančícím domě.

Pokud už navštívíte obchodní dům Kotva, tak zajděte i na druhou probíhající výstavu českého ateliérového skla ve čtvrtém patře. 

Marek Schovánek (*1965) vystudoval umění v kanadském Edmontonu. Věnoval se multimediální tvorbě s jádrem v koncepční malbě a organizování mezinárodních výstav. Od devadesátých let pobýval zejména v České republice a Německu. V Berlíně byl členem uměleckého squattu Kunsthaus Tacheles. Loni realizoval v Centru současného umění Dox výstavu Duše peněz.