K soutěži... 

K soutěži...
Galerie výtvarného umění v Ostravě, Jurečkova 9, Ostrava 1 
23. září 2020 - 3. leden 2021

Ostrava, Galerie výtvarného umění v Ostravě

Na jaře letošního roku v době koronavirové izolace, kdy byla naše instituce uzavřena, jsme se rozhodli navázat kontakt s veřejností po síti ve formě soutěže o nejpůsobivější autorskou hudební skladbu inspirovanou výtvarným dílem. Jako předlohu jsme vybrali olejomalbu významného českého surrealisty Josefa Istlera s názvem Postava. Obraz pochází z roku 1945 a je součástí sbírek GVUO.
Soutěžící, rozděleni do dvou věkových kategorií, měli na základě inspirace tímto dílem zaslat vlastní hudební skladbu pro jakékoliv nástrojové obsazení, nebo jen sólový nástroj ve formě digitální audionahrávky v rozsahu 3-5 minut. Rovněž byli vyzváni k zaslání videonahrávek při interpretaci vlastní skladby. Podařilo se. Rozhodli jsme se proto všechny soutěžní příspěvky prezentovat na samostatné výstavě.
Virtuální projekt se tak zhmotňuje do výstavy. Divák / posluchač si v instalaci může vyposlechnout buď jen audionahrávku a zároveň vnímat Istlerovu olejomalbu, nebo si pustit samostatně interpretační videonahrávky soutěžících, samozřejmě včetně zvuku.

Galerie výtvarného umění v Ostravě

 Jaroslav Michna