Karíma Al-Mukhtarová, Maud Kotasová: The State of Being in Between 

Karíma Al-Mukhtarová, Maud Kotasová: The State of Being in Between
GAVU — Galerie výtvarného umění v Chebu, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16, Cheb 
12. květen 2020 - 6. září 2020

Cheb, Galerie výtvarného umění v Chebu

Pozice Karímy Al-Mukhtarové (1989) a Maud Kotasové (1980) oscilují mezi ženskými polohami emocionality a intimity a fyzicky a technicky náročnou prací, tradičně přenechávanou mužům. Jedním ze styčných bodů tvorby obou autorek je technika šití. V určitých polohách se obě autorky dotýkají ornamentu, který změnou kontextu ironizují i obdařují novým významem. Tradiční představy o vyšívání narušují jak charakterem motivů, tak zcela neklasickými podkladovými materiály: Maud Kotasová vyšívá na karosérie nákladních aut, dílenské šatní skříňky, popelnice, struhadla či síta, Karíma Al-Mukhtarová zase na keramiku nebo skleněné tabule.

Karíma Al-Mukhtarová, žijící v Praze, má irácké a slovenské kořeny. Postupně studovala u Jiřího Kovandy v Ústí nad Labem, v ateliéru Jiřího Davida na pražské UPMRUM u Mileny Dopitové na AVU, kde promovala v roce 2018. Je vítězkou Essel Art Award CEE pro Českou republiku (2013).

Maud Kotasová (1980) studovala v ateliérech Vladimíra Merty a Margity Titlové na brněnské FaVU. Hlubotiskový lis poté vyměnila za kamion, kterým rozvážela zboží napříč Evropou, a následně se usadila v katalánských Pyrenejích. V současnosti žije v Brně.

 

GAVU — Galerie výtvarného umění v Chebu