Afrah Shafiq: Sultanina realita

 

Afrah Shafiq: Sultanina realita

MeetFactory - Galerie Kostka, Ke Sklárně 15, Praha 5 

13. ledna 2021 - 6. června 2021

Mladá dívka sedí za noci v okně, začtená do povídky s názvem „Sultana sní“, když tu si najednou všimne, že nebe venku je poseto ženami. Kdo jsou ty ženy v oblacích a kde se tam vzaly? Vykloní se z okna, aby tu záhadu prozkoumala, načež se sama skutálí do víru ženských příběhů.

Dobrodružství o pěti kapitolách ve stylu Alenky v říši divů nás seznámí s tím, jak se proměňoval vzájemný vztah žen a knih v Indii. Kterak se jim nejprve vyhýbaly, pak je četly, nenáviděly, milovaly a nakonec je začaly samy psát. 

Encyklopedický příběh s názvem Sultanina realita je poskládán z příběhů různých žen – těch, které byly ukamenovány za to, že nosily boty nebo deštník, těch, které si místo čtení raději pospaly, těch, které knihy četly potají po nocích, žen, které četly zakázané texty, těch, které četly a pak oponovaly těm, kteří je k četbě vybízeli … a žen, které pak psaly vlastní knihy a vyprávěly své příběhy svými slovy. Ženy v těchto knihách a knihy v myslích těchto žen jsou plné intimity, chaosu, cynismu, vzteku, humoru, krásy a lásky – spolu vytvářejí svou historii a tento příběh.

NÁVOD NA ČTENÍ:

Povídka Sultanina realita sestává z pěti na sebe navazujících kapitol lemovaných úvodem a doslovem. Příběh ilustruje cestu, kterou můžeme kráčet lineárně, nebo se po ní pohybovat tam i zpět pomocí šipek v dolních rozích obrazovky nebo symbolu stopek v horním levém rohu. Myší lze také odkrývat skryté poznámky. Kliknutím na symbol otevřené knihy si je můžete přečíst nebo se seznámit s dalším pozadím příběhu. 

Stejně jako kterákoli encyklopedie ani tento příběh není nikdy kompletní. Pokud znáte texty, příběhy, situace, osoby nebo historie, které jsou podobné těm vykresleným v Sultanině realitě, pošlete nám je a my je přidáme coby další poznámku do příběhu. 

MeetFactory - Galerie Kostka