Josef Hoffmann – Otto Prutscher 

Josef Hoffmann – Otto Prutscher
Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna, Náměstí Svobody 263, 588 32 Brtnice 
1. červenec 2019 - 31. březen 2021

Brno, Moravská galerie v Brně - Rodný dům Josefa Hoffmanna

Letošní sezónní výstava v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici, která je společným dílem Moravské galerie v Brně a MAK Wien, se zaměřuje na spojitost Josefa Hoffmanna (1870- 1956) s Otto Prutscherem (1880-1949). Prutscher, který stejně jako Hoffmann pracoval jako architekt a designér, mistrovsky ovládal všechny materiály používané v uměleckém řemesle. Vytvářel architektonické návrhy výstav, působil jako pedagog a byl členem nejvýznamnějších reformních uměleckých hnutí od spolku Secession po Wiener Werkstätte a Werkbund. Výstava připomíná letošní 70. výročí úmrtí Otto Prutschera a osvětluje význam jeho tvorby v kontextu nástupu vídeňské moderny.

Hoffmann a Prutscher po desetiletí spolupracovali na projektech, jako byla vídeňská výstava Kunstschau v roce 1908 či kolínská výstava Werkbundu v roce 1914; spojoval je tentýž nespoutaný tvůrčí rozmach. Z Prutscherova díla bylo ke dnešnímu dni katalogizováno vice než 50 staveb (vily, bytové domy a portály), na padesát výstav, které uspořádal a architektonicky navrhl buď sám, nebo ve spolupráci, zhruba 170 interiérů, přes tři stovky návrhů interiérů a vice než dvě stě nábytkových souprav a jednotlivých kusů nábytku.

Prutscherovy návrhy se vyráběly ve vice než 200 továrnách, především ve Wiener Werkstätte, ale také ve významných firmách jako Backhausen, Klinkosch, Augarten, Meyr's Neffe, Schappel, Melzer & Neuhardt a v Deutsche Werkstätten v Drážďanech. Působil také jako umělecký poradce ve firmách Thonet, Loetz Witwe a Wienerberger.

 

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna