František Kupka 1871–1957 

František Kupka 1871–1957
Národní galerie v Praze - Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, Praha 1 
7. září 2018 - 20. leden 2019

Praha 1, Národní galerie Praha - Valdštejnská jízdárna

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/

kurátorka: PhDr. Anna Pravdová, Ph.D.

recenze: František Kupka a zrození abstrakce


Ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách připravuje Národní galerie v Praze retrospektivní výstavu František Kupka (1871–1957).

Výstava představí dílo Františka Kupky v celé jeho šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století. Díky spolupráci s francouzským partnerem se podařilo sestavit jedinečnou sbírku olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů, která bude na jaře 2018 prezentována v pařížském Grand Palais, v obměněné podobě na podzim 2018 v Národní galerii v Praze a na jaře 2019 v helsinském Ateneum Art Museum. Pražská výstava tak vedle děl ze sbírek Národní galerie uvede četné práce ze sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheim Museum nebo vídeňské Albertiny.

Chronologicky koncipovaná výstava bude členěna do tematických celků, které umožní návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci, u jejíhož zrodu Kupka stál, i proměnu společnosti a důležitá témata tehdejší doby. Retrospektiva se zaměří na jeho symbolistické malby, první expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci. Četné práce na papíře představí Kupku jako satirického kreslíře a znamenitého ilustrátora, umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.

Výstavu připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Réunion des musées nationaux – Grand PalaisCentre PompidouAteneum Art Museum / Finnish National Gallery

Výstava je pod záštitou předsedy Senátu PČR Milana Štěcha.

 

Národní galerie v Praze - Valdštejnská jízdárna